Euro 2020: Στους 8 η Ισπανία και η Ελβετία

Μετά την Πορτογαλία, τη διοργάνωση αποχαιρέτησε και η Γαλλία, αφού η Ελβετία αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να «πεθάνει», αφού προηγήθηκε με 0-1, έχανε με 3-1 και ισοφάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Άντεξε στην παράταση και τελικά απέκλεισε τη Γαλλία στα πέναλτι με 5-4.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ αστόχησε στο πέμπτο και τελευταίο για την ομάδα του.

Στον άλλο αγώνα, η Ισπανία νίκησε στην παράταση 5-3 (3-3κ.α.) την Κροατία σε ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Ισπανοί ξεπέρασαν το σοκ ενός απίστευτου αυτογκόλ, βρέθηκαν μπροστά με 3-1, αλλά είδαν τους εκπληκτικούς Κροάτες να επιστρέφουν και να στέλνουν το ματς στην παράταση.

Τελικά, στο έξτρα μισάωρο οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε έδειξαν σκληράδα και χαρακτήρα, παίρνοντας την πρόκριση.

Τα οκτώ γκολ που μπήκαν συνθέτουν το δεύτερο «πλουσιότερο» σε τέρματα παιχνίδι σε τελική φάση πίσω από το Γαλλία-Γιουγκοσλαβία 4-5 στο πρώτο Euro, το 1960.

Έτσι oι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν τους Ελβετούς στην επόμενη φάση του Euro 2020.