Roland Garros: Πέρασε τον Μεντβέντεφ ο Τσιτσιπάς (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ισοπεδωτικός απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπέρασε και το εμπόδιο του Ντανίλ Μεντβέντεφ του οποίου επικράτησε με 3-0 (6-3, 7-6, 7-5) και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Roland Garros που θα γίνει την προσεχή Πέμπτη (10-06-2021), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ειδικά ο τρόπος με τον οποίο κατέκτησε το πρώτο σετ ήταν εμφατικός και έδειξε στον Ντανίλ Μεντβέντεφ το τί θα επακολουθούσε. Αφού επί της ουσίας δεν του άφησε κανένα απολύτως περιθώριο. Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ δεν μπορούσε να κρύψει τον εκνευρισμό του στο ματς με τον Τσιτσιπά και τα έβαλε με όποιον μπορούσε. Ο Ρώσος πιάστηκε από όποια λεπτομέρεια του χαλούσε τη διάθεση και έδειξε για ακόμη μια φορά τον εριστικό χαρακτήρα του. Μία του έφταιγαν οι υπάλληλοι του Roland Garros, που σύμφωνα με τον ίδιο έκαναν θόρυβο και δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί για να σερβίρει, μια του έφταιγε ο πίνακας του σκορ που αναβόσβησε και προς το τέλος μετά από ένα λεπτό παραληρήματος, τα έβαλε και με το διαιτητή, με απώτερο σκοπό να παγώσει τον ρυθμό του Τσιτσιπά στο ματς.

Ο τελευταίος πόντος ήταν όλα τα λεφτά με τον Ρώσο, που είχε αλλάξει ρούχα, να προσπαθεί να πιάσει στον ύπνο τον Έλληνα, αλλά να πέφτει ο ίδιος στην παγίδα.