Παραολυμπιακοί Αγώνες: Πέμπτο μετάλλιο για την Ελλάδα

Η νέα διάκριση για τα ελληνικά χρώματα ήρθε από την κολύμβηση με τον Αντώνη Τσαπατάκη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο SB4, σηκώνοντας για ακόμα μία φορά ψηλά τα ελληνικά χρώματα.

Συγκεκριμένα μετά από δύο τέταρτες θέσεις το 2012 και το 2016, ο Έλληνας παραολυμπιονίκης ανέβηκε στο βάθρο, χαρίζοντας στιγμές υπερηφάνειας στη χώρα μας.
Ο Χανιώτης πρωταθλητής ξεκίνησε πολύ δυνατά την κούρσα και δεν βγήκε ποτέ εκτός μεταλλίων. Ήταν, μάλιστα, για αρκετά δευτερόλεπτα δεύτερος, αλλά στο τέλος τερμάτισε τρίτος με χρόνο 1:40:20, πανηγυρίζοντας την μεγάλη επιτυχία του.

Το σημερινό ήταν το τέταρτο χάλκινο της ελληνικής αποστολής μετά από αυτά που κατέκτησαν οι Μπακοχρήστου, Τριανταφύλλου και Μιχαλεντζάκης, ενώ το ασημένιο κατέκτησε ο Κωνσταντινίδης στον στίβο.

Ο υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Λευτρέρης Αυγενάκης με ανάρτησή του στα σόσιαλ μίντια συνεχάρη τον χάλκινο παραολυμπιονίκη με το ακόλουθο μήνυμα:
«Θερμά συγχαρητήρια στον Παραολυμπιονίκη κολυμβητή μας, Αντώνη Τσαπατάκη. Με επιμονή και πίστη δικαιώθηκε και ανεβαίνει στο βάθρο των 100μ. πρόσθιο, έπειτα από τις 4ες θέσεις σε Λονδίνο και Ρίο».