Παραολυμπιακοί Αγώνες: Μετάλλιο στην άρση βαρών

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος έδωσε στην Ελλάδα το τρίτο χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 54 κιλών στην άρση βαρών σε πάγκο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας αθλητής, ανέβηκε στο βάθρο, στην κατηγορία των 54 κιλών της άρσης βαρών σε πάγκο, βάζοντας στο λαιμό του το χάλκινο μετάλλιο, καθώς λίγα γραμμάρια στο βάρος του, του στέρησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Μπακοχρήστος κατακτά, μετά το Ρίο, για δεύτερη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες το χάλκινο μετάλλιο, σε έναν αγώνα που είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες στα 157κ., 163κ. και 165 κιλά. Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10) και πήρε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.