ΠΑΟΚ: Συνέτριψε την Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον στα προημιτελικά του Conference League, καθόσον συνέτριψε με 5-1 την Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην Τούμπα. Ανέτρεψε την ήττα με 2-0 του πρώτου αγώνα και έκλεισε θέση στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Πιστός στο 4-2-3-1 ο Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Κοτάρσκι στην εστία και τους Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Μουλιεράκη και Μπάμπα στην άμυνα, Σβαμπ-Μεϊτέ στον άξονα και με τους Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλια και Τάισος, τριάδα πίσω από τον Μπράντον.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν από την αρχή τον ρυθμό, είχαν νέες καλές στιγμές, με το γκολ να έρχεται στο 27’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Έλληνας στόπερ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την έστειλε στο δεύτερο, όπου ο αμαρκάριστος Μπάμπα άνοιξε με κεφαλιά το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα, ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Κουλιεράκης δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση και μετά από κόντρα σε αμυντικό, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Ντινάμο για το 2-0. Στο 42ο λεπτό, ο Τάισον βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Μπράντον στα δεξιά της περιοχής και ο Ισπανός σκόραρε με υπέροχη κεφαλιά, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Οι Κροάτες έκαναν την επανεμφάνισή τους στο β΄μέρος και με το γκολ του Χότζα στο 49΄ έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι. Ο Πέτκοβιτς προσπάθησε να περάσει τον Κεντζιόρα, ο Πολωνός την απομάκρυνε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Χότζα που έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Κοτάρσκι για να μειώσει το σκορ (3-1).

Στο 73΄ ο ΠΑΟΚ έφτασε ξανά σε σκορ πρόκρισης. Σε κόρνερ από τα δεξιά του Ντεσπόντοφ, ο Σβαμπ έκανε μια επαφή με τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Κουλιεράκη και ο Έλληνας αμυντικός με το στήθος την έσπρωξε στα δίχτυα για το 4-1.

Το κερασάκι στη τούρτα φρόντισε να το βάλει ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ευστοχώντας από τα 11 βήματα και διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο 88′, σε μία φάση που ο Σαμάτα βρήκε τον Ντεσπόντοφ στην πλάτη της άμυνας και εκείνος ανατράπηκε από τον Μίσιτς.

Ο ΠΑΟΚ θα είναι αύριο Παρασκευή, το μεσημέρι, στην κλήρωση για τους 8 του UEFA Conference League.