Παναθηναϊκός: Διπλό στο θρίλερ των… τριών ημιχρόνων στην Τούμπα

Αρρώστησε τους φιλάθλους του ο Παναθηναϊκός σήμερα στην Τούμπα, μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Τούμπα με 2-1, παίζοντας έως το 105′, όπου πήγε να τα τινάξει όλα στον αέρα, αλλά ο Ιωαννίδης ήρθε για να τον λυτρώσει με κερδισμένο πέναλτι και εύστοχη εκτέλεση.

Με το γνωστό 4-4-3 ο Παναθηναϊκός και με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παρατάσσει το «τριφύλλι» με Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Σάντσες, Πέρεθ, Κουρμπέλη, Τσέριν, Παλάσιος, Μπερνάρ και Σπόραρ, ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να αιφνιδιάσει, αλλά την πρώτη τελική την δημιούργησε ο ΠΑΟΚ με τον Ζίφκοβιτς στο 3΄να μην προλαβαίνει να πλασάρει μετά την εξαιρετική πάσα του Κωνσταντέλια. Στο 6΄ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Κάργα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 11΄ ο Παναθηναϊκός έφυγε στην αντεπίθεση, ο Μπερνάρ έβγαλε έξοχα τον Σπόραρ τετ α τετ, με τον Σλοβένο να χάνει την ευκαιρία να πλασάρει εύστοχα τον Κοτάρσκι. Στο 14΄ ο ΠΑΟΚ απείλησε εκ νέου, με τον Μπρινιόλι να απομακρύνει σε κόρνερ το γυρισμό του Ζίφκοβιτς.

Στο 23΄ οι «πράσινοι» απείλησαν με τον Σπόραρ να σουτάρει πάνω σε αμυντικό, με το κόρνερ να περνάει ανεκμετάλλευτο.

Στο 29΄ ο Σάντσες έχασε τον Κωνσταντέλια στην πλάτη του, αλλά ο Μπρινιόλι έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά βγήκε και παραχώρησε πλάγιο, προτού δημιουργηθεί κίνδυνος για την εστία του. Στο 36’ ο Τάισον έκανε ατομική ενέργεια, σούταρε, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 38’ ο Μάγκνουσον έκανε υπέροχη μπαλιά, ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα, ο Σπόραρ έστρωσε και ο Μπερνάρ με υπέροχο σουτ έκανε το 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν δοκάρι με μακρινό σουτ του Αουγκούστο στο 43΄, όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο στο πρώτο μέρος, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τον Παναθηναϊκό στο 48΄ και πάλι με τον Σπόραρ που αστόχησε γι΄ ακόμα μια φορά, αστοχώντας πάνω στον Κοτάρσκι, μετά την εξαιρετική πάσα του Παλάσιος.

Από εκεί και μετά, ο Παναθηναικός έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και στο 85′ είχαμε την ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ σε 1-1, όταν η ψηλοκρεμαστή πάσα στην περιοχή προς τον Τόμας, ο Σένκεφελντ δεν μπόρεσε να απομακρύνει μακριά και ο Αουγκούστο πλάσαρε εύστοχα.

Στο 90΄ ο Ιωαννίδης έπεσε στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε αρχικά να συνεχιστεί το ματς, αλλά έπειτα από έλεγχο στο VAR καταλόγισε πέναλτι για πάτημα στον φορ του «τριφυλλιού». Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος στο 90+1΄, πλασάροντας εύστοχα τον Κοτάρσκι για το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά στις καθυστερήσεις και στο 8ο λεπτό ο Ζίμπερτ έδειξε την άσπρη βούλα για τους γηπεδούχους αυτή την φορά, όμως μετά από έλεγχο στο VAR φάνηκε πως υπήρχε οφσάιντ και έτσι το 1-2 παρέμεινε μέχρι την λήξη.

Ο Ζίμπερτ άφησε… 16 λεπτά καθυστερήσεων από τα 8 που είχε δείξει, με τους «πράσινους» να είναι έξαλλοι.