Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2021 αναδείχθηκε ο «Δικέφαλος του Βορρά» με «χρυσό» σκόρερ τον Τσέχο επιθετικό Μίκαελ Κρμέντσικ, στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μίκαελ Κρμέντσικ ήταν ο άσος από το μανίκι του Πάμπλο Γκαρσία, καθώς μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και ευτύχησε να δώσει τον τίτλο στον ΠΑΟΚ.

Όπως συνέβη στα ημιτελικά με την ΑΕΚ, όταν μπήκε ως αλλαγή κι έκανε το 1-1, έτσι και στον τελικό του ΟΑΚΑ, ήρθε από τον πάγκο στο 81ο λεπτό και στην τρίτη και… φαρμακερή ευκαιρία που είχε έκανε το 2-1 στο 90ο λεπτό.

Ο τελικός ξεκίνησε, έχοντας πολύ καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να πιέσουν ψηλά, προσπαθώντας να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή. Ο Βιεϊρίνια είχε ανοίξει το σκορ στο 36’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ ο Γιαν Εμβιλά ήταν αυτός που είχε ισοφαρίσει, στο 50’.

Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στο 8ο τρόπαιο στον θεσμό του κυπέλλου του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)

Κίτρινες: Αουγκούστο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Παπασταθόπουλος (25΄λ.τρ. Ρέαμπτσουκ), Σεμέδο, Εμβιλά, Ανδρούτσος, Καμαρά (90΄+1΄ Βαλμπουενά), Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Μπρούμα (46΄ Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Μασούρας (86΄ Χασάν)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μπάμπα (90+5΄ Μιχάι), Αουγκούστο, Σβαμπ, Ουάρντα (80΄ Τσιγγάρας), Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (80΄ Κρμέντσικ)

Απίστευτη υποδοχή του ΠΑΟΚ – Δείτε το βίντεο με την άφιξη και τους πανηγυρισμούς (ΒΙΝΤΕΟ)