Ολυμπιακοί Αγώνες: Παρασκευή 30 Ιουλίου-Ελληνικές συμμετοχές και αποτελέσματα

Το σημερινό πρόγραμμα (30/07), (χρυσό μετάλλιο του Στέφανου Ντούσκου), των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες και οι επιδόσεις τους μέχρι στιγμής, (12:15) έχει ως εξής:

ΣΤΙΒΟΣ
-100μ. γυναικών: Πρώτος προκριματικός γύρος (06:15): Η Ραφαέλα Σπανουδάκη τερμάτισε πέμπτη στην προκριματική σειρά των 100μ με χρόνο 11.46, αποκλείστηκε από τα ημιτελικά και συνολικά κατέλαβε την 35η θέση στο συγκεκριμένο αγώνισμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
-Τριπλούν γυναικών: Προκριματικός γύρος (13:05): Βούλα Παπαχρήστου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
-50μ. ελεύθερο ανδρών: Προκριματικές σειρές (13:18): Κριστιάν Γκολομέεβ (9η σειρά)
-4X100μ. μεικτή ομαδική: Προκριματική σειρά (15:15): Ελλάδα (2η σειρά)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
-Σπορ πιστόλι γυναικών 25m: (08:00): Με μία δεύτερη συμμετοχή σε τελικό και μια δεύτερη έκτη θέση αποχαιρετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες η Άννα Κορακάκη

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 9-10 (06:05): Η Βασιλεία Καραχάλιου κατέλαβε την ένατη θέση στη γενική κατάταξη και έτσι εξασφάλισε την παρουσία της στην κούρσα των μεταλλίων.
-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής κατετάγησαν 15οι στην 5η ιστιοδρομία και 12οι στην 6η, με αποτέλεσμα να πέσουν στη 10η θέση της γενικής κατάταξης.
-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 5-6 (06:15): οι Αιμιλία Τσουλφά και Αριάδνη Σπανάκη παρέμειναν στη 17η θέση της γενικής κατάταξης

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
-Μονό σκιφ γυναικών (03:05): Τελικός B (Θέσεις κατάταξης 7-12): Η Αννέτα Κυρίδου τερμάτισε στην 10η θέση
-Μονό σκιφ ανδρών (03:45): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6): Στέφανος Ντούσκος (χρυσό μετάλλιο για τον Ηπειρώτη αθλητή)