Μόναχο 2022: Τρίτη θέση στα μετάλλια η Ελλάδα

Τα δύο χρυσά μετάλλια της Αντιγόνης Ντρισμπιώτη στα 35 και 20 χλμ. βάδην, το χρυσό από τον Μίλτο Τεντόγλου στο μήκος και την Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό, αλλά και το ασημένιο της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντώ, έφεραν την Ελλάδα στην 3η θέση του πίνακα των μεταλλίων.

Για την κατάταξη μετρά πρώτα το χρώμα του μεταλλίου κι έπειτα ο συνολικός τους αριθμός. Τα τέσσερα χρυσά δίνουν στη χώρα μας την τρίτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων, πίσω μόνο από τις Γερμανία και Μεγάλη Βρετανία που έχουν από πέντε χρυσά. Η προσπάθεια των αθλητών μας, φαίνεται από τις χώρες που μας ακολουθούν στην κατάταξη και περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα της σημερινής ημέρας.

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη έχει βάλει στόχο να καταρρίψει όλα τα ρεκόρ από ότι φαίνεται, αφού κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στο βάδην, σε διάστημα 1 εβδομάδας, διανύοντας συνολικά 55 χιλιόμετρα (35 χλμ. η μία κούρσα και 20 χλμ. η άλλη). Το Σάββατο (20.8.2022) κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο και το μεταδοτικό χαμόγελό της έφερε χαρά σε όλους τους Έλληνες που βρέθηκαν στο Μόναχο αλλά και όσους παρακολούθησαν τον αγώνα από το σπίτι τους.

Η Κατερίνα Στεφανίδη, μια από τις πιο πετυχημένες Ελληνίδες αθλήτριες, δήλωσε χαρακτηριστικά για την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη: «Έχω πάρει τέσσερα μετάλλια σε ευρωπαϊκά από το 2014 και η Ντρισμπιώτη δύο σε μια εβδομάδα».

Η 19χρονη Ελίνα Τζένγκο αποτελεί τη νεότερη αθλήτρια που έχει ανέβει στην 1η θέση του βάθρου στον ακοντισμό. Ένα ρεκόρ που κρατάει από το 1962 και άνηκε στην Ελβίρα Οζολίνα, η οποία ήταν τότε 22 ετών. Έγινε η νεότερη αθλήτρια που παίρνει χρυσό στη συγκεκριμένη διοργάνωση, παραλαμβάνοντας το ρεκόρ από τον Έλληνα πρωταθλητή, Μίλτο Τεντόγλου, όταν ήταν εκείνος 20 ετών.