Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός με τον Μακέντα να τραγουδάει Αργυρό (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι «πράσινοι» του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησαν 1-0 του ΠΑΟΚ στον τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο ΟΑΚΑ και έτσι ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 19η φορά στην Ιστορία του και πρώτη μετά από οκτώ χρόνια.

Ο φετινός τελικός ξεκίνησε με 32 λεπτά καθυστέρηση. Η ένταση που είχε δημιουργηθεί ανάμεσα στα ΜΑΤ και τους οπαδούς των δύο ομάδων, κορυφώθηκε δευτερόλεπτα πριν την προγραμματισμένη σέντρα. Την ώρα του Εθνικού μας Ύμνου οπαδοί και των δύο ομάδων, δε σεβάστηκαν τη στιγμή, άναψαν φωτιές στις κερκίδες, η αστυνομία χρησιμοποίησε δακρυγόνα και ο διαιτητής βλέποντας την κατάσταση να ξεφεύγει, οδήγησε τους παίκτες ξανά στα αποδυτήρια. Οι ομάδες επέστρεψαν στις 20:22 και μετά από νέο δεκάλεπτο ζέσταμα, επιτέλους ξεκίνησε ο αγώνας.

Σε ένα δυνατό, αλλά άχαρο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός περιόρισε τα ατού του ΠΑΟΚ και στο 28′ ο Βιεϊρίνια βρήκε με προβολή στο κεφάλι τον Γκατσίνοβιτς, και με τη βοήθεια του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να δείξει την άσπρη βούλα.

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι του Αϊτόρ στο 34΄ και κατά τους πανηγυρισμούς μπροστά στους οπαδούς του ΠΑΟΚ, άρχισε νέος κύκλος επεισοδίων, με τον Αϊτόρ να δέχεται αντικείμενο στο χέρι. Στη διαμάχη μπήκαν και παίκτες μαζί με τα επιτελεία των δύο ομάδων και ο διαιτητής έδωσε εντολή να αποχωρήσουν άπαντες στα αποδυτήρια. Το ματς διακόπηκε περίπου για 25 λεπτά.

Έγιναν έντονες προειδοποιήσεις από τα μεγάφωνα για πιθανότητα οριστικής διακοπής, αλλά τελικά δόθηκε η επανέναρξη γύρω στις 21:45 το βράδυ, δηλαδή την ώρα που κανονικά θα συμπληρωνόταν το 90λεπτο.

Μετά τη διακοπή ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την εικόνα του, άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα και πιο γρήγορα τη μπάλα και στο 44΄ έχασε απίστευτη ευκαιρία. Από σέντρα του Ζίβκοβιτς ο Άκπομπ έπιασε κεφαλιά σε απόσταση 1,5 μέτρου από το τέρμα, αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε εύκολα αφού η εκτέλεση ήταν κακή.

Στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πησίσε το 2-0, όταν στο σουτ του Γκατσίνοβιτς η μπάλα βρήκε σε αμυντικό άλλαξε πορεία και κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 49΄ έγινε ένα επικίνδυνο φάουλ του Ντάγκλας Αουγκουστο, που γλύτωσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον Λουτσέσκου να αποσύρει άμεσα τον Βραζιλιάνο.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε δυναμικά και πίεσε πολύ τον Παναθηναϊκό ψάχνοντας την ισοφάριση, με αποκορύφωμα τη φάση με τον Τσόλακ στις καθυστερήσεις, όμως ο Παναθηναϊκός κράτησε το 1-0 και σήκωσε το πρώτο του τρόπαιο μετά από οκτώ χρόνια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουανκάρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Ρούμπεν Πέρεθ, Αϊτόρ, Γκατσίβοβιτς (76΄ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (68΄ Κουρμπέλης), Ιωαννίδης (76΄ Καρλίτος), Παλάσιος (90+4΄ Σάρλια)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύραντζης, Ινγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46΄ Σίντκλεϊ), Ντάγκλας Αουγκούστο (52΄ Σβαμπ), Κούρτιτς, Φιλίπε Σοάρες (46΄ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (62΄ Μίτριτσα), Άκπομ (67΄ Τσόλακ)

Όπως ήταν φυσικό, ακολούθησε εορταστική ατμόσφαιρα, ο Μακέντα όμως ήταν αυτός που έκλεψε την παράσταση, αφού πήρε το μικρόφωνο και ερμήνευσε στα ελληνικά, τραγούδι του Κωνσταντίνου Αργυρού.

Ας θυμηθούμε: Όταν στην EUROVISION τα τραγούδια έγραφαν ιστορία.