Ο Τεντόγλου πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος με κορυφαία επίδοση στον κόσμο

Πρωταθλητής Ευρώπης στέφθηκε ο Μίλτος Τεντόγλου στον κλειστό στίβο, πραγματοποιώντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο για φέτος στη διοργάνωση που διεξάγεται στην Πολωνία.

Ο Μίλτος Τεντόγλου έδειξε με την πρώτη προσπάθεια την πρόθεσή του να διατηρήσει τον τίτλο του στο μήκος, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Τορούν, αφού στον τελικό του αγωνίσματος προσγειώθηκε στα 8.35μ, που είναι και η κορυφαία εφετινή επίδοση στον κόσμο. Κατέκτησε, έτσι, το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στην καριέρα του, καθώς το ίδιο κατόρθωμα είχε πετύχει και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2019 στη Γλασκώβη.

Ήταν μόλις 3 εκατοστά λιγότερα από το προσωπικό του και εθνικό μας ρεκόρ (8.38) καταγράφοντας την δεύτερη καλύτερη του επίδοση στον κλειστό στίβο. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι δεν έκανε δεύτερη και τρίτη προσπάθεια λόγω του προβλήματος στο γόνατο που τον ταλαιπωρεί, το τέταρτο άλμα του ήταν άκυρο, ενώ δεν πραγματοποίησε πέμπτο άλμα, αφού κανένας δεν τον πέρασε.

Ο Μόντλερ βρέθηκε στην δεύτερη θέση με άλμα 8.31μ και τρίτος ο Φινλανδός Πιούλι με άλμα στο 8.24μ.