Ο Μαγιοράλ «ξεκλείδωσε» στο 87΄ την άμυνα της Βαλένθια

Για 86 λεπτά η Βαλένθια των 10 παικτών από το 50΄ (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα) ο Γκαμπριέλ Παουλίστα) κρατούσε τον πολύτιμο βαθμό στο «Κολισέουμ» της Μαδρίτης απέναντι στην Χετάφε, αλλά ο έμπειρος Μπόρχα Μαγιοράλ στο 87΄ «υπέγραψε» το «τρίποντο» των γηπεδούχων με το τελικό 1-0.

Δύο λεπτά μετά το τέρμα των Μαδριλένων, οι «νυχτερίδες» έμειναν με 9 ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο (κόκκινη ο Γκουέρα) και το ματς κάπου εκεί τελείωσε, παρότι και η Χετάφε ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ντουάρτε στο 90΄+3.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη τους στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 16ης ημέρας της LaLiga και μπορούν να κάνουν… ευρωπαϊκά όνειρα, σε αντίθεση με τη Βαλένθια που έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τα «εισιτήρια» εκτός των συνόρων.