Νίκη… σωτηρίας για την Εστορίλ επί της Πόρτο

Νίκη... σωτηρίας για την Εστορίλ επί της Πόρτο

Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η Εστορίλ. Τα «καναρίνια» επιβλήθηκαν 1-0 της Πόρτο στο «Εστάντιο Αντόνιο Κοΐμπρα ντα Μότα», σε αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική, και βρίσκονται πλέον στο +7 από τις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού και στο +5 από την 16η θέση της κατάταξης, ο «κάτοχος» της οποίας θα δώσει αγώνες μπαράζ για την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια». Με την Πόρτο να έχει μείνει με δέκα παίκτες από το 65΄, λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Ντιόγκο Κόστα, ο Κασιάνο έδωσε το προβάδισμα στην Εστορίλ στο 69΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την οποία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλαούντιο Ράμος για το 1-0, σκορ που παρέμεινε ως το τέλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 89΄ η Πόρτο «έχασε» τον Φρανσίσκο Κονσεϊσάο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2΄) η Έστορίλ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπερνάρντο Βιτάλ με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ οι «δράκοι» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με οκτώ παίκτες, καθώς και ο Πεπέ είδε την κόκκινη κάρτα στον επιπλέον χρόνο (90+13΄).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής στην πορτογαλική Primeira Liga έχουν ως εξής:

Ζιλ Βισέντε-Φαμαλικάο            1-2
Μπενφίκα-Τσάβες                  1-0
Εστρέλα Αμαδόρα-Σπόρτινγκ Λισ.   1-2
Αρούκα-Φαρένσε                   2-1
Γκιμαράες-Μορεϊρένσε             1-0
Μποαβίστα-Ρίο Αβε                0-0
Εστορίλ-Πόρτο                    1-0