40ος ATHENS AUTHENTIC MARATHON 2023 , από την Μαρεύη Δεναξά (ΦΩΤΟ)

40ος ATHENS AUTHENTIC MARATHON 2023

Φέτος συμπληρώθηκαν 60 χρόνια από την δολοφονία του αγωνιστή Γρηγόρη Λαμπράκη και ο Μαραθώνιος που είναι αφιερωμένος στην μνήμη του, δεν μπορεί παρά να υμνήσει τις αξίες και τα υψηλά ιδανικά στα οποία ήταν αφοσιωμένος ο μαραθωνοδρόμος και βαλκανιονίκης! Η τελετή έναρξης του Μαραθωνίου (Τύμβος Μαραθώνα) έγινε το Σάββατο στις 12.30 – 13.15 , η μεταφορά της Φλόγας στην Ιστορική Αφετηρία του Μαραθώνιου Δρόμου. 13.50 – 14.10 έγινε το άναμμα του Βωμού στο Καλλιμάρμαρο. Οι θεατές έφτασαν τους 40.000 Έτρεξαν περίπου 71.700 δρομείς από 140 χώρες σε όλες τις κούρσες. Αναλυτικά 18.000 από το εξωτερικό, 21.000 δηλώθηκαν στον Μαραθώνιο, 21.000 εκείνοι που δηλώθηκαν να τρέξουν στα 5χλμ και 20.000 εκείνοι που δηλώθηκαν να τρέξουν στα 10χλμ. 8.000  ήταν τα παιδιά που δήλωσαν συμμετοχή. Το Σάββατο το απόγευμα στις 17.00 ξεκίνησε η κούρσα για το 10άρι και στις 18.30 το Night Run των φοιτητών. Την Κυριακή στις 9.00 το πρωί δόθηκε η εκκίνηση με τον τερματισμό του να γίνεται περίπου 8 ώρες μετά. Ο Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας έχει περάσει από πολλά στάδια. Από ερασιτεχνικό επίπεδο, κούρσες με πλημμύρες και πλέον πιο επαγγελματικό τα τελευταία 15 χρόνια και η φετινή εορταστική του διαδρομή των 40 χρόνων να σπάει όλα τα ρεκόρ!

Μεγάλο ρεκόρ διαδρομής και διοργάνωσης από τον Κενυάτη Κίπροπ Έντουιν Κίπτοο που τερμάτισε σε 2.10.34 και βελτίωσε το 2.10.37 του Φέλιξ Κάντι από το 2014.

Νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ο Παναγιώτης Καραΐσκος με 2.22.37 στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση. Δεύτερος ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης με 2.23.34 και τρίτος ο Γιώργος Μίνος με 2.23.56

Από το Μαρόκο ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στο Παναθηναϊκό στάδιο στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο!

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο ήταν η πρώτη Ελληνίδα που έφτασε στο Παναθηναϊκό στάδιο στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο!

Ο δρομέας που τερμάτισε τελευταίος στον αγώνα έπειτα από 8 ώρες, 43 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα ήταν ο Μάρβιν Άντερσεν που πέρασε την γραμμή του τερματισμού καταχειροκροτούμενος.