Μουντιάλ 2023 γυναικών: Η Αυστραλία στα προημιτελικά, νίκησε 2-0 τη Δανία

Η Αυστραλία, συνδιοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 γυναικών, προκρίθηκε σήμερα (7/8) νικώντας -μπροστά σε 75.784 θεατές- τη Δανία με 2-0 στο Σίδνεϊ και θα συναντήσει τη Γαλλία ή το Μαρόκο στα προημιτελικά το επόμενο Σάββατο στο Μπρισμέιν.
 Οι «Matildas» άνοιξαν (29’) το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία χάρη στην Φουρντ που κέρδισε τη μονομαχία της με την τερματοφύλακα της Δανίας.
 Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ράσο σημείωσε το τρίτο της γκολ στη διοργάνωση με διαγώνιο σουτ (70’), πριν δώσει τη θέση της δέκα λεπτά αργότερα στη Σαμ Κερ, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο τουρνουά, εξαιτίας τραυματισμού στη γάμπα.
 Η Αυστραλία  φτάνει στα προημιτελικά  για τρίτη συνεχόμενη φορά, αλλά δεν έχει προχωρήσει περισσότερο.