Ντροπιαστικός αποκλεισμός των ερυθρολεύκων από τη Μακάμπι Χάιφα

Μετά από ενάμιση μήνα προετοιμασίας και έναν επίσημο αγώνα στο Ισραήλ, οι ερυθρόλευκοι δεν φάνηκαν αντάξιοι των περιστάσεων, στον αποψινό αγώνα στο γεμάτο «Γ. Καραϊσκάκης» με την Μακάμπι Χάιφα, για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Νύχτα ταπείνωσης κι αποκλεισμού για τον Ολυμπιακό, που συνετρίβη στο Καραϊσκάκη με 4-0 από την καταπληκτική Μακάμπι Χάιφα. Ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος οι «ερυθρόλευκοι» που συνεχίζουν στο Europa League κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Σε όλο το πρώτο μέρος, παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με το γκολ του Σερί, οι φίλοι των Πειραιωτών που έδωσαν δυναμικό παρών στο Φάληρο στήριξαν με κάθε τρόπο. Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι μετά από πεντακάθαρο χέρι του Πλάνιτς μέσα στην περιοχή της Μακάμπι Χάιφα σε κεφαλιά του Τικίνιο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν κερδίσει κόρνερ στο 12ο λεπτό, ο Γιώργος Μασούρας το εκτέλεσε, ο Βραζιλιάνος φορ των Πειραιωτών πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των Ισραηλινών, όμως η μπάλα βρήκε καθαρά στο χέρι του Σέρβου αμυντικού, ενώ μάλιστα κατευθυνόταν στην εστία των φιλοξενούμενων.

Στο ημίχρονο υπήρξαν έντονες αποδοκιμασίες, αφού σε καμία περίπτωση η εικόνα του Ολυμπιακού δεν ήταν αυτή που προσδοκούσαν.

Σε καμία περίπτωση δεν φάνηκε η πειραιώτικη ομάδα που στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε άλλα τρία γκολ και όπως είπε ο αρχηγός της, Σ. Μανωλάς, μόνο ντροπή θα πρέπει να αισθάνονται. Η κατοχή ήταν μεν 62%-38% υπέρ των Πειραιωτών, όμως οι τελικές ήταν 14-8 για την Μακάμπι και στο στόχο 8-1. Για τον Ολυμπιακό όλα πήγαν λάθος για τη Μακάμπι όλα σωστά.