15.000 βαθμούς, χρυσό ο Πετρούνιας και Ολυμπιακοί Αγώνες (BINTEO)

Ο Λευτέρης Πετρούνιας θα δώσει το «παρών» στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά την πρώτη θέση που κατέκτησε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα.

Η συγκλονιστική προσπάθεια του «άρχοντα των κρίκων» στο στάδιο “Aspire Dome” επιβεβαίωσε την αγωνιστική αξία αλλά και τα τεράστια ψυχικά αποθέματά του, καθώς ήταν υποχρεωμένος να κερδίσει και μάλιστα με μία πολύ υψηλή βαθμολογία, προκειμένου να κατακτήσει την πολυπόθητη Ολυμπιακή πρόκριση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής εκτέλεσε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα, δεν έκανε ούτε ένα μικρό λάθος, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει τους βαθμούς που ήθελε για να βρεθεί στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης και να «κλείσει» θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας ήθελε τουλάχιστον 15.333 βαθμούς, προκειμένου να «πιάσει» στην πρώτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης τον Κινέζο Λιου Γιανγκ, που είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα από τους τέσσερις πρώτους αγώνες, λόγω της απουσίας του Έλληνα αθλητή λόγω τραυματισμού, αλλά η αντεπίθεση του «Βασιλιά των Κρίκων» ήταν μοναδική.

Στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στην Ντόχα ο Λευτέρης Πετρούνιας διέλυσε τον ανταγωνισμό, εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του, συγκέντρωσε 15.500 βαθμούς και έκλεισε θέση για το Τόκιο.

Δείτε το εξαιρετικό πρόγραμμα του Λευτέρη Πετρούνια…

Κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου, ο Λευτέρης Πετρούνιας ήταν φανερά συγκινημένος, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυα του.

Βρετανία: Yπουργός Υγείας με μεσογειακό ταπεραμέντο (ΒΙΝΤΕΟ)

Η εφημερίδα Bild ζητάει δημόσια συγγνώμη για την προπαγάνδα σχετικά με covid 19 (ΒΙΝΤΕΟ)