Βόλεϊ – Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2019 ο ΠΑΟΚ, νίκησε 3-1 τον Ηρακλή στην Ιεράπετρα

Το τρίτο Κύπελλο της ιστορίας του, δεύτερο συνεχόμενο, κατέκτησε στο κατάμεστο από 1200 άτομα, «Κοσμάς Φωνιαδάκης» της Ιεράπετρας, ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» του Βορρά επικράτησε 3-1 σετ (20-25, 25-12,25-20, 27-25) του Ηρακλή έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουαγκουτούτια αλλά και παίκτη των τελευταίων πόντων (5 συνολικά) του 4ου σετ τον Κλαπβάικ. Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στα σετ από τον Ηρακλή, διόρθωσε τα λάθη του, έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και μπλοκ και έφθασε στην ανατροπή και στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-5 με τον ΠΑΟΚ να μην έχει ποιοτική υποδοχή και να κάνει 3 συνεχόμενα λάθη στην επίθεση με Σαφράνοβιτς, Κλαπβάικ και Μουαγκουτούτια. Η διαφορά παρέμεινε στους 4 (14-10) με τον Φέργκιουνσον να μπλοκάρει σε πρώτο χρόνο τον Όκολιτς. Με τρεις σερί πόντους του Μαυροβουνιώτη ο «γηραιός» πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στο σετ στους έξι πόντους (20-14) με μπλοκ του Ποπόφ στον Κλαπβάικ. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 3 (20-17, 23-20) αλλά ο εύστοχος Μαυροβουνιώτης (6/7 επιθέσεις στο σετ) και ο Ντίνας με μπλοκ στον Όκολιτς έγραψαν το 25-20 για το 1-0 στα σετ.

Ισοφάριση ΠΑΟΚ

Εκ διαμέτρου αντίθετη με το πρώτο σετ ήταν η εκκίνηση του δεύτερου. Ο ΠΑΟΚ πίεσε με το σερβίς του Κλαπβάικ την υποδοχή του Ηρακλή και βρήκε από νωρίς προβάδισμα με 8-4 (από 4-4). Με τον Μουαγκουτούτια να είναι ψηλά σε επίθεση (10/14)– υποδοχή (83%), την υποδοχή του Ηρακλή να έχει προβλήματα και τον Ποπόφ αναποτελεσματικό (3/12 επ.) στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (19-9) με το σετ να λήγει με 25-12.

Ανατροπή για τον ΠΑΟΚ και 2-1

Ο ΠΑΟΚ με το γκάζι πατημένο από το πρώτο σετ έγραψε και πάλι διαφορά 4 πόντων (8-4). Ο Ηρακλής με μπλοκ του Ντίνα στον Κλαπβάικ μείωσε στον πόντο (9-8), αλλά με μονό μπλοκ του Τακουρίδη στον Φέργκιουνσον ο ΠΑΟΚ έφερε την διαφορά στο +3 (15-12) με το λάθος στο φιλέ του Προύσαλη να στέλνει τον Κυπελλούχο στο +6 (20-14). Και το τρίτο σετ πέρασε (25-20) στην ομάδα του Φιλίποφ που κυνηγούσε κάθε μπάλα στην άμυνα, έβγαζε ενέργεια και οδηγούσε τον Ηρακλή σε λάθη.

Ντέρμπι στο τέταρτο σετ

Το τέταρτο σετ ήταν σετ κόντρας. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-13 με τον Ηρακλή να προσπαθεί να μείνει με όλες του τις δυνάμεις στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 3 (16-13) με το λάθος στην επίθεση του Μαυροβουνιώτη, διαφορά την οποία κράτησε με κόντρα επίθεση του Τακουρίδη (18-15). Ο Κλιντ με επίθεση μείωσε στον πόντο (18-17), με τον Μαυροβουνιώτη με μπλοκ να ισοφαρίζει (18-18). Ο Ηρακλής αν και βρέθηκε πίσω με 21-19 κατάφερε σερί 3-0 και με μπλοκ του Φέργκιουνσον στον Μουαγκουτούτια προηγήθηκε 22-21. Στο φώτο φίνις του τέταρτου σετ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Κλαπβάικ 23-23, ο ίδιος με άσσο έγραψε το 24-23 και το 25-24 με τον Ποπόφ να κρατάει όρθιο τον Ηρακλή για το 25-25. Ο Κλαπβάικ έκανε το 26-25 με τον Ολλανδό με νέα επίθεση να χαρίζει το Κύπελλο στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεροθόδωρος.