Ο ΑΡΗΣ μπορούσε , αλλά δυστυχώς ήταν άτυχος

Ο ΑΡΗΣ μπορούσε , αλλά δυστυχώς ήταν άτυχος.

Χθες ο Άρης αντιμετώπισε την Νορβηγική Μόλντε στο Κλεάνθης Βικελίδης καταφέρνοντας στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (3 – 0) με γκολ των Ματίγια, Δεληζήση, και Ντιγκινί, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με θέληση και πάθος για την πρόκριση και το έδειξε από τα πρώτα λεπτά αφού μόλις στο 4′ είχε την ευκαιρία να κάνει το γκολ με τον Γάλλο Ντιγκινί αλλά ο Κράνινκς διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.
Ένα λεπτό αργότερα ο Σασα προσπαθεί να απειλήσει την εστία της Μόλντε, αλλά και πάλι η ομάδα του Άρη δεν τα καταφέρνει .
Ο Άρης δεν πτοείτε και στο 23΄ δημιουργεί άλλη μία φάση για γκολ , μετά από μια καλή σέντρα του Φετφατζίδη ο Νιγηριανός Ιντέγε δεν μπορεί να σκοράρει και να κάνει το γκολ για την ομάδα του.
Και έξι λεπτά αργότερα ο δραστήριος Φετφατζιδης κάνει μια ακόμα ωραία σέντρα και ο Δεληζήσης με προβολή κάνει τα τέρματα του Άρη 2 και το σκορ 2-0.
Ο Άρης δεν σταματά να κάνει αισθητή την παρουσία του και με τον Ντιγκινί να κυνηγάει το γκολ, αλλά και με τον Ματιγια προσπαθεί να βρει το τρίτο γκολ από το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Κορχουτ που δείχνει να έχει διάθεση για παίξει ποδόσφαιρο κάνει μια ωραία ντρίπλα και σουτάρει, αλλά και πάλι ο πορτιέρο της Μόλντε απομακρύνει την μπάλα.
Φτάνουμε στο 59΄ και ο Λούκας Σάσα που είναι ένας μέσος που κάνει πολύ δουλειά απειλεί εκ νέου την Μόλντε.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν το βάζει κάτω, ο Άρης ψάχνει το τρίτο γκολ, από αριστερά ο Σούντγρεν βγάζει τη σέντρα και ο Ντιγκινί που και αυτός έκανε έναν καλό αγώνα και βοήθησε τον Άρη δεν μπορεί να σκοράρει, αλλά αυτό που δεν έκανε πριν λίγα λεπτά το κατάφερε στο 83΄ ο Γάλλος εξτρέμ κάνοντας το 3-0 και με αυτό το σκορ στέλνει την ομάδα του στην παράταση αφού τρία λεπτά αργότερα ο Ιντέγε δεν μπορεί να βάλει το γκολ και να χαρίσει την πρόκριση τον Άρη.
Έτσι με το 3-0 οι δυο ομάδες πάνε για ημίωρη παράταση.
Από ένα δοκάρι για τις δυο ομάδες σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση με 10 συνολικά κίτρινες κάρτες.

Στην Παράταση την πρώτη ευκαιρία για το γκολ την είχε ο Άρης αλλά ο Ντιγκινί αστοχεί από πλεονεκτική θέση και μετά από μια κόντρα η Μόντε κατάφερε να κάνει το γκολ, αφού ο Κουέστα αδράνησε στην φάση αυτή και έτσι με το 3-1, μπήκαν τα δύσκολα στην ομάδα του Παντελίδη. Ο ΑΡΗΣ μέχρι το τέλος της παράτασης συνέχισε να χάνει ευκαιρίες , αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και η Νορβηγική Μόλντε πήρε την πρόκριση στα Play Off του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Παρτιζάν.