ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ …. Ηττήθηκε ο αήττητος – Στα όρια του διασυρμού το σκορ.

Πριν λίγο τελείωσε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης αυτό του Άρη με τον ΠΑΟΚ για την 17η αγωνιστική της Super league one, με νικήτη τον Άρη με 4-2.
Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντισταθεί σε έναν ανώτερο αντίπαλο και σε ένα Κλεάνθης Βικελίδης ασφυκτικά γεμάτο από 25.000 κόσμο, να σημειωθεί ότι του αγώνα υπήρχε ένα γιορτινό κλίμα με φωτορυθμικά βεγγαλικά που έκαναν τη νύχτα μέρα στην περιοχή του Χαριλάου.

Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τον Άρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μετά από μία προσπάθεια του Κουεστα ο Πολωνός άσσος του ΠΑΟΚ Σβιντερσκι ανοίγει το σκορ ενώ την ίδια ώρα παγώνει το Κλεάνθης Βικελίδης.

Ενώ μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ δημιουργεί ακόμα μία ευκαιρία αλλά αυτήν την φορά ο πορτιέρο του Άρη φωνάζει παρών.

Επτά λεπτά μετά το γκολ του ΠΑΟΚ ο Άρης αρχίζει και παίρνει μπρος, δεν το βάζει κάτω και από την αριστερή πλευρά ο Σουηδός μεσοεπιθετικός του Άρη Λάρσον επελαύνει, κάνει μία ωραία ντρίπλα τον Μαουρίσιο και με μία βολίδα νικάει και τον Ζιφκοβιτς και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με το 1 – 1 να είναι γεγονός.

Και φτάνουμε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με σκόρερ τον Βελέζ από ασίστ του Κόρχουτ, ο Ισπανός με κεφαλιά κάνει το 2-1, το γήπεδο παίρνει φωτιά και ο Άρης με αυτήν την ανατροπή πηγαίνει στα αποδυτήρια κερδίζοντας τον αιώνιο αντίπαλό του με 2-1.

ΤΑ ΙΔΙΑ

Με την ίδια δυναμική η ομάδα του Άρη μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο, ήθελε ένα γκολ, όπως το ήθελε και ο Νιγηριανός άσος του Άρη Ιντέγε το οποίο ήρθε θα λέγαμε πολύ γρήγορα, μόλις στο 47΄ με κεφαλιά του Ρόουζ από χτύπημα φάουλ του Ματιγια.

Μετά από εκείνο το σημείο η ομάδα του ΠΑΟΚ θα λέγαμε ότι το πήρε απόφαση ότι θα έχανε αυτό το ματς από μία ομάδα που ήταν σαφώς καλύτερη, αλλά ήθελε και το παιχνίδι πιο πολύ, ο δικέφαλος του βορρά έδειχνε σαν να έχασε την αυτοκυριαρχία του, δεν πίστευε πλέον σε τίποτα, αλλά τα πράγματα άλλαξαν όταν μπήκε μέσα στο γήπεδο ο Ολλανδός παίκτης του δικεφάλου. Μπισεσβαρ, ο οποίος έδωσε λύσεις, βρήκε διαδρόμους και θα έλεγα ότι ο Ολλανδός μέσος ήταν ο κινητήριος μοχλός του ΠΑΟΚ, ενώ οι δύο προπονητές έκαναν τις διορθωτικές κινήσεις πραγματοποιώντας αλλαγές ώστε να βελτιώσουν τις ομάδες τους.
Η πρώτη αλλαγή για τον Άρη είναι ο Ντουρμισάι, αφού Σουηδός Λάρσον που είχε δεχτεί αρκετά χτυπήματα, δίνει τη θέση του, με αυτά και με αυτά ο Άρης θα βάλει ένα τέταρτο γκολ, με σκόρερ τον Σάσα στο 70΄ και από κείνο το σημείο κατεβάζει στροφές δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν φάσεις με τους Μίσιτς και Σβιντέρσκι, αλλά και ένα γκολ με τον Μάτος στο 77, ενώ τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν ήρεμα δίχως να σημειωθεί τίποτα το ουσιώδες και το τέλος του αγώνα βρήκε τον Άρη ως τον μεγάλο νικητή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.