Απόλλων Πόντου : σημαντική νίκη με 3-0 επί του Ηροδότου

Αθλητισμός Ελλάδα Κυρίως θέματα

Μετά από την ήττα από τον Πλατανιά, ο Απόλλων Πόντου κέρδισε τον Ηρόδοτο με 3 – 0 στην Καλαμαριά για την 20η αγωνιστική.

Ο Απόλλων ξεκίνησε νωθρά στα πρώτα λεπτά, αλλά μετά από το 15΄ λεπτό, ανέβασε στροφές η ομάδα του Δημήτρη Καλαιτζίδη και με τον Ολαιτάν έκανε την πρώτη ευκαιρία, και 7 λεπτά μετά άνοιξε το σκορ με τον Μάικ Ολαιτάν, και ο Απόλλων προηγείται με 1 – 0 τον Ηρόδοτο, αλλά και μετά το γκολ οι κοκκινόμαυροι έψαχναν το γκολ και το πέτυχαν με τον Κυβελίδη στο 38΄ με κεφαλιά ψαράκι , μετά από σέντρα του Γεωργιάδη.

Και με αυτό το 2 – 0 τελείωσε το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον ίδιο τρόπο για την ομάδα του Απόλλων, συν ότι ο Ηρόδοτος έμεινε με 10 παίκτες από το 53΄ αλλά απείλησε σε μια περίπτωση να κάνει ένα γκολ.

Αλλά ο Απόλλων έψαχνε και άλλο γκολ, αλλά ο Ολαιτάν που ήταν πολύ καλός σήμερα δεν κατάφερε να σκοράρει, όπως και ο Χασομέρης… και φτάσαμε στο τέλος, ο Ολαιτάν συνδυάστηκε με τον Δημητριάδη και ο δεύτερος βάζει το κερασάκι στην τούρτα, και ο Απόλλων Πόντου κερδίζει με 3 – 0 τον Ηρόδοτο.